Stopy, dlaczego warto o nie dbać.

Nasze stopy wykonują dziennie kilka tysięcy kroków. Nawet osoba prowadząca siedzący tryb życia wykonuje około 6000 kroków dziennie, WHO zaleca minimum 8000, ale cóż dla większości przeciętnych ludzi po prostu się nie chce. Ale o potrzebie chodzenia napisano już wiele, skupmy się raczej na samej cudownej strukturze jaką jest stopa.

7 kości stępu, 5 kości śródstopia oraz kości paliczków w liczbie 14. Jaka to masa połączeń i zależności w obrębie tak małej części ciała.

Jak wielką uwagę przykładamy do wyglądu naszych stóp może świadczyć zawartość domowych szafek na buty lub kolejka do kosmetyczki na”pazurki”. Ale czy równie dbamy o ich zdrowie?

Stopa spełnia funkcje: termoregulacyjną, amortyzacyjną,podtrzymującą i stabilizującą ciało, lokomocyjną oraz dzięki wielu receptorom również czuciową i regulacyjną. Pomyślmy jak wielu tym czynnością codziennie utrudniamy.

Rodzimy się z określonym typem stóp, który predysponuje nas do pewnych dolegliwości. Stopa egipska występująca u 50% populacji,ma najkorzystniejsze proporcje,korzystna jest tez stopa egipska przypisana 25% populacji. Stopa grecka przypisana do ok 25% populacji, predysponuje do występowania palców młoteczkowatych oraz palucha koślawego, tzw. hallux valgus, modzeli w okolicy II kości śródstopia.

Zaburzenia w obrębie stopy mają wpływ na wyższe partie ciała. Nierzadko występowanie halluxa łączy się z incydentami  rwy kulszowej czy też zapalenia okołokrętarzowego. Dolegliwości określone jako ostroga piętowa mogą łączyć się z dysfunkcją kolana czy biodra a nawet odc. szyjnego kręgosłupa. Hiperpronacja stopy może wpływać na zaburzenia stawów w obrębie głowy i szyi w efekcie skutkować napięciowymi bólami głowy.

Każda wada stopy ma wpływ na symetrię obciążeń stawów, parametry chodu, wydajność mięśniową i ogólną energetyczną konieczną do poruszania się. Wszystko to skutkuje powstawaniem zaburzeń przeciążeniowych a w efekcie zwyrodnień w stawach bliższych, w drugiej kończynie i w kręgosłupie.

Powstawanie wad nabytych możemy łączyć z :

  • wadami wrodzonymi
  • chorobami układowymi ( RZS, ŁZS, ch.układu nerwowego)
  • urazami
  • przedwczesną pionizację dziecka lub ograniczenie jego ruchliwości spontanicznej
  • stosowaniem nieprawidłowego obuwia
  • przewlekłymi przeciążeniami w pracy czy sporcie

Skoro wiadomo, że stopy są tak ważne w całej mechanice jak im pomagać w utrzymaniu formy?

Jeśli nie odczuwamy dyskomfortu czy bólu w codziennym życiu wystarczy,że dobrze dobieramy buty ale też pozwolimy czasem nodze od nich odetchnąć i pochodzimy boso resztą zajmie się matka natura. Ale jeśli doświadczamy jakichkolwiek dolegliwości warto skonsultować to z fizjoterapeutą lub ortopodologiem, czym wcześniej tym lepiej.