Obrzęk limfatyczny-autoterapia.
Obrzęk limfatyczny kogo dotyczy?

Praktycznie wszyscy możemy doświadczyć obrzęku limfatycznego. Nie jest to w większości przypadków straszna choroba ale sygnał, że sprawność naszego ciała z jakiegoś powodu spadła. Sprawność zbierania płynu z obwodu, płynu , który w przeciwieństwie do krwi nie jest pod ciśnieniem więc każda przeszkoda na jego drodze znacznie utrudnia odpływ. To nie tak, że mamy w sobie za dużo wody i jak ją wydalimy to będzie dobrze. Puki nie zniesiemy tej tamy na drodze naczyń limfatycznych, obrzęk będzie się utrzymywał.

Czy zawsze można skutecznie pozbyć się obrzęku? 

Niestety istnieją dolegliwości, które zawsze będą do niego predysponowały, dlatego każdy powtarzający lub utrzymujący się obrzęk należy konsultować z lekarzem.

Domowe sposoby radzenia sobie z obrzękiem.
  • utrzymuj miejsce obrzęku wyżej niż serce, niech siła ciążenia działa na twoją korzyść
  • wykonuj ruchy w zajętym obszarze, najlepiej o charakterze pompującym, np. zaciskanie pięści lub krążenie
  • wykonuj delikatne głaskanie skóry w kierunku do głównych naczyń krwionośnych
  • wykonuj delikatne ruchy okrężne w okolicach stawów zajętego obszaru i poniżej

Wszystkie te czynności mają na celu manualne odprowadzenie chłonki z zajętego obszaru, są one w pełni bezpieczne i bardzo pomocne. Nie zawsze jednak wystarczające ze względu wspomnianych na wstępie utrudnień.

 

Pamiętaj jednak jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości na temat metodyki wykonania, skontaktuj się z fizjoterapeutą.

Jeśli nie znasz przyczyny uporczywie nawracających obrzęków koniecznie udaj się do lekarza. Zawsze potem możesz odwiedzić również fizjoterapeutę.

 

 

 

1.Obraz <a href=”https://pixabay.com/pl/users/anaterate-2348028/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2901127″> Wolfgang Eckert</a> z <a href=”https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2901127″> Pixabay</a>

2.Obraz <a href=”https://pixabay.com/pl/users/geralt-9301/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=221718″> Gerd Altmann</a> z <a href=”https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=221718″> Pixabay</a>